Fighting for peace is like fucking for virginity...

last.fm

mp3 player

Kontakt

ICQ: 338328204 Offline forever

Jabber a e-mail: johnny64(kyslá_ryba)swissjabber(puntík)org Jabber Online Status Indicator

Skype: johnny64-konik SKYPE Online Status Indicator

Talker: Smejoland, CrAzY Talker

IRC: #LubomirR @ OperaNet, #iPodLinux @ freenode

Kalendár

« September 2018 »
P U S Š P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

RSS

RSS Articles

Googoth

Filozoficko-kritická úvaha o dnešnej spoločnosti

Kategória: Pseudo-literárna tvorba
Uložené: 2007 september 23, Nedeľa 14:39

V poslednej dobe z celého okolia cítim čoraz väčší tlak propagandy a podobných humusov... Tak som si povedal po rozhovore s Elfinkou v stredu o cirkviach a im podobných a po piatkovej debate na angličtine, že to nejak vyventilujem a spíšem sem, lebo otravovať priateľov debatami o podobných kravinách sa mi nechce, nakoľko to podľa mňa je strata času, tak to radšej len zavesím niekam, kde si to môže ktokoľvek prečítať (a prípadne to okomentovať).

Niektoré moje názory možno niekomu budú pripadať nesprávne, sebecké, kruté, nemorálne, neetické a čo ja viem aké ešte, ale mam v paži, zatiaľ ma nepresvedčili o opaku ani dlhé debaty na mailingliste Haluze, kde sa zvykne o takých veciach flamovať celé dni až týždne, takže kto s tým má akýkoľvek problém, môže sa ísť bodnúť.

Začnem asi problematikou, ktorá to celé iniciovala. Kampaň Právo na život snažiaca sa zakázať interrupcie. Pred nejakou dobou koloval e-mail istého študenta medicíny, ktorý tvrdil, že kampaň je založená na klamstvách. Ich odpoveď daného študenta zdrbala tam, kde sa pomýlil, ostatné argumenty zahrali do autu. Priznám sa, že som nijak podrobne nepozeral ich portál a ani nemám záujem. Len sa po mňa dostal odkaz na fotku, ktorú zjavne zneužili, pretože nemá nič spoločné s potratom. Tu je článok, ktorý danú fotku dostatočne vysvetľuje.

Čo však na tom celom vadí mne? Už dávno som zistil, že propaganda nie je o tom, kto podá pravdivé fakty. Celé to je iba o tom, kto vie ako rečniť. A títo ľudia ani len presvedčivo rečniť nevedia, lebo sa zdá, že viac ľudí znechutili, ako presvedčili o svojej pravde. Čo sa týka samotných interrupcií -- čo chcú dosiahnuť tým, že ich úplne zakážu? Prečo chcú odobrať potencionálnym matkám právo rozhodnúť sa, či daný plod donosia a porodia, alebo nie? Prečo sa takýmto násilným spôsobom rýpu do ich vlastného súkromia? To, že oni by interrupciu nepodstúpili, neznamená, že ju nemôže podstúpiť ani žiadna iná žena. Celkovo teda nechápem, o čo im ide. Vo mne to vyvoláva skôr dojem, že niekto sa nevie vyrovnať s tým, že veľká časť populácie nezdieľa ich názor.

Tým sa dostávam k ďalšej problematike. Sú totiž ďalšie skupiny ľudí, ktoré nedokážu, alebo minimálne nedokázali v histórii, stráviť, že niekto nevyznával ich ideológiu: cirkvi. Som nesmierne rád, že nežijem v dobe, kedy každý, kto neveril v Ježiša, ``Boha'' a čo ja viem kieho ďabla ešte, bol automaticky označený za kacíra a šup s ním na hranicu. V niektorých ohľadoch ostalo podobné zmýšľanie v katolíkoch doteraz, lenže dnes si už nemôžu dovoliť len tak niekoho popraviť ``v mene Boha''. Stále však niektorí ľudia berú za samozrejmé, že keď oni sú kresťania, musia sa kresťanskými pravidlami riadiť aj všetci okolo nich.

Raz, keď som bol pravdepodobne chorý, už si nepamätám presne, ale bol som doma sám cez pracovný týždeň a niekto zaklopal na dvere. Otvoril som a tam stál nejaký chlap a žena. Pozývali ma na nejakú omšu alebo niečo podobné. S úsmevom som im povedal, že ja nie som veriaci a nemám záujem. Oni potom do mňa začali hustiť, že aj keď nie som veriaci, mal by som žiť v súlade s kresťanskými zásadami a držať sa prikázaní, pretože život máme len jeden a aby sme sa dostali k ``Pánovi'', musíme žiť tak, aby nám odpustil naše hriechy a blá, blá, blá... Túto tému chlapík rozvíjal dobrých 10 minút, kým mi nedošla trpezlivosť a nespýtal som sa ho na reinkarnáciu. Iba na mňa ohromene pozrel a stratil chuť tlačiť do mňa svoju natvrdlú kážeň a nečakane rýchlo ju celú ukončil a pobrali sa k ďalším dverám.

Elfinka mi v stredu spomínala ďalší podobný prípad, keď ju zastavili dve postaršie panie kráčajúcu po meste s mečom. Najprv sa vraj pýtali iba na šerm, ale potom sa spýtali, či čítala bibliu. Nebude ťažké domyslieť si, čo si o tom myslím ja. Teraz už by som niekoho takého poslal kade ľahšie a myslím si, že keby som mal meč v ruke, pobral by sa tým smerom o to rýchlejšie... (-: Nech si každý verí v čo chce, netrápi ma, len nech sa doprdele nesnaží natlačiť tú vieru aj mne. Čo ich vôbec do toho, čomu verím a čomu nie?

Ešte v súvislosti s interrupciami sa dostanem k úplne inej téme, ktorá však s nimi až tak nesúvisí. Veľa takýchto kampaní prebieha v duchu morálky, etiky, tolerancie a podobne. Čo si však o takýchto veciach myslím ja? Uznávam, že pomáhajú zlepšiť medziľudské vzťahy a celkovo prispievajú k lepšiemu spolužitiu v rámci spoločnosti. Ale majú aj negatívne vplyvy na ľudí z biologického hľadiska. Tým mám na mysli napríklad to, že slušná spoločnosť sa snaží ignorovať problémy a vady ľudí, ktoré sú spôsobené nie úplne ich zavinením, alebo ktoré sa nedajú tak ľahko odstrániť.

Ako príklad uvediem krátkozrakosť. Za posledných pár rokov sa pomer ľudí so zdravým zrakom a ktátkozrakých obrátil. V poslednej dobe začínaju byť ľudia so zdravými očami podobnou raritou, ako boli kedysi ľudia nosiaci okuliare. Teraz, samozrejme, nie sú okuliare nutnosťou, dajú sa použiť kontaktné šošovky, ale tie nemôže používať úplne každý. Mne sa na tom však nepáči to, že už aj na to, aby ľudia dobre videli, sú závislí na všelijakých pomôckach. Krátkozrakosť má geneticky danú už pomaly väčšina ľudí, čo znamená, že tento gén sa úspešne fixuje.

A čím to podľa mňa je spôsobené? Tým, že spoločnosť toletuje fakt, že niektorí ľudia sú zrakovo postihnutí a to je podľa mňa proti prírode. Pozrieme sa na zvieratá, ktoré nepoznajú pojmy ako tolerancia. Napríklad takú vlčiu svorku. Ak sa vyskytne nejaký jedinec neschopný loviť kvôli slabému zraku, svorka ho vyhostí a on časom umrie od hladu. Je to síce krutý, ale veľmi účinný mechanizmus proti tomu, aby sa u daného živočísneho druhu zafixoval nejaký gén, ktorý by ho takto znevýhodňoval.

Tým však nechcem povedať, že by mali ľudia so zdravým zrakom hneď teraz vyvraždiť všetkých nás, slepých. (-; Ani nechcem povedať, že sa máme vykašľať na akúkoľvek toleranciu. Iba poukazujem na to, že ak to takto pôjde ďalej, nazbiera sa tých negatívnych mutácií toľko, že človek ako taký už nebude schopný žiť sám osebe a väčšinu funkcií jeho tela bude musieť riešiť nejaké zariadenie. Tým pádom ma napadajú dva možné scenáre. Buď o niekoľko storočí alebo tisícročí ľudstvo vyhynie, alebo ak bude schopné každú takúto mutáciu kompenzovať nejakými zariadeniami, ktoré budú, ako sa dá predpokladať, čoraz sofistikovanejšie, nastane situácia podobná tej z filmu The Matrix.

EDIT:
Ešte niečo dodám k poslednej časti. Totiž, asi vyznieva príliš netolerantne a vôbec ( (-; ). Aj napriek tomu, že to asi vyznieva, ako keby to písal nejaký nácko, ja sám sa snažím byť tolerantný. Teda aspoň natoľko, aby som kvôli tolerancii voči iným ľuďom príliš neznevýhodňoval seba alebo niekoho iného (tu sa mi vybavuje ten zákon v niektorých amerických štátoch, že na školách je zakázané nosiť kresťanské krížiky na krku, ale moslimovia majú v každej škole miestnosť na modlenie). In fact, keby som nebol tolerantný, asi by som si pod sebou pílil konár, pretože patrím do skupiny ľudí, ktorých treba tolerovať. (-; Len som tým poukazoval na to, že ľudstvo si kedysi dávno vybralo cestu tolerancie, ktorou sa dosť podstatne líši od zvierat. A na to, že táto cesta síce výrazne zlepšuje medziľudské vzťahy a pomáha lepšiemu spolunažívaniu na tejto planéte. Ale chcel som aj poukázať na to, že aj napriek týmto výhodám, ktoré sú podľa mňa dosť podstatné, je do istej miery proti prírode a že podľa mňa človeka ako živočíšny druh postupom času zničí.

Aby som to uzavrel, ľudia si túto cestu vybrali už dávno a už na tom nič nezmenia, a aj napriek tomu, ako som to najprv napísal, som s touto cestou spokojný a mám záujem sa jej držať, pretože vďaka tomu máme život o dosť pestrejší, než len ísť na lov, nažrať sa, vyspať sa, vo vyššom veku sa spáriť a v podstate nič zaujímavé nezažiť. (-;

Trvalý odkaz
Mustang
2007 september 23, Nedeľa 15:11; IP: 0.0.0.0
k tomu by som napisala len tolko, ze s tou fotografiou ktora obletela svet si to celkom nepochopil. tato fotka bola pouzita v kampani proti potratom, ale nikto nepovedal/nenapisal, ze je to fotka potratu. v skutocnosti ide o fotografiu, ktoru nahodne urobil clovek dokumentujuci operaciu chbtice dietata vo vnutri maternice (museli dieta operovat takto lebo po porode by bolo neskoro, narodilo by sa s nejakou vadou, uz sa nepametam akou). dieta pri operacii chytilo doktorovu ruku. fotografia bola pouzita v kampani presne opacnym sposobom ako ta, ktoru vidame na bilboardoch my-aby ludia videli, ze zivot je krasny, a chranili ho. teda nejde o fotku potratu, a ani to netvrdili.

co sa zvysku tyka, nemam co dodat. sama zastavam nazor ze pre kazdeho existuje to, v co sam veri, a ze kazdy ma mat pravo slobodne sa rozhodnut. neuznavam vsak potraty z dovodu-ta, este si chcem budovat karieru, tak radsej to decko zabijem. nevraviac o tom, ze mnohe zeny tuto volbu olutovali, ked potom nemohli mat deti aj ked chceli.
2007 september 23, Nedeľa 15:26; IP: 0.0.0.0
Ja som ten clanok k tej fotke cital, takze viem, o com je. Nemusela si to sem prepisovat... (-; A ak si chces spomenut, mozes si ho este raz precitat... (-;
Ale ked tam len tak dali tu fotku v ramci kampane proti potratom, bez akehokolvek komentara, vyznieva to tak, ako keby to priamo suviselo s potratmi, co je zavadzanie.
Mustang
2007 september 23, Nedeľa 15:47; IP: 0.0.0.0
bola uvadzana aj s tym clankom, aj ja som ju tak dostala mailom, takze ako zavadzanie by som to nebrala. a myslim ze kazdemu inteligentnemu cloveku co sa na nu pozrie napadne ze potrat to asi nebude ked je to babo take velke a ked je to este k tomu v rozrezanej maternici, tak sa predsa potraty nerobia:o)
2007 september 23, Nedeľa 16:32; IP: 0.0.0.0
Ja som ziaden mail nedostal, prvy raz som ju videl prave na webe spominanej kampane. Resp. ak som aj taky mail dostal, asi skoncil hned v kosi, lebo podobne veci rovno mazem. Kazdopadne, mali k tomu aspon nieco napisat. A myslim, ze velmi dobre vedia, preco tam nic nenapisali.
Aryanna
2007 september 23, Nedeľa 17:57; IP: 0.0.0.0
O takom maili neviem ani ja... ale uprimne, podla mna to zavadzanie verejnosti je, pretoze nie vsetci maju dovod sa zamyslat nad tym, ci to naozaj je fotografia z potratu alebo nie a proste si to v mysli spoja s potratom. Taktiez na tych velkych plagatoch nikde nie je napisane ze ten obrazok sa tyka niecoho ineho nez interrupcii, takze je logicke, ze si to ludia spajaju... A o to prave tym ludom z kampane ide... preto je to klasifikovatelne ako zavadzanie verejnosti...

A a to by si sa mozno aj divila, lebo ak sa nemylim, tak plod v myslim 13. mesiaci by mal zhruba taku velkost... a potraty sa robia myslim do 11. mesiaca... co nie je az taky casovy rozdiel, ale zato rozdiel velkosti v celku velky.... samozrejme, opravte ma ak sa pletiem, je to mozne, nie som biolog ani lekar, aby som sa vyznala
2007 september 23, Nedeľa 18:40; IP: 0.0.0.0
Presne toto bolo jednym z bodov mailu toho chlapika, totiz ze plod tejto velkosti je uz po dobe, dokedy sa moze vykonat potrat. Ich odpoved (odkaz je v clanku) mi pripada pochybna a nezrozumitelna...

Este dodam k tomu obrazku. Ako je spomenute v clanku, nejde o to podat spravne informacie, ale ide o to podat informacie spravnym sposobom na to, aby im ludia uverili. Tu pouzili obrazok nenarodeneho plodu v uplne inej situacii. Myslis, ze tym chceli povedat len to, ze zivot je krasny? Myslis, ze prave tento obrazok je najlepsim sposobom, ako to ukazat? Som si isty, ze keby chceli ukazat iba to, ze zivot je krasny a treba ho chranit, vedeli by to spravit aj niecim este vystiznejsim. Prave toto je podla mna ten najhorsi a najzakernejsi sposob zavadzania, pretoze ked ich niekto z toho obvini, mozu sa vyhovarat prave na to, ze ved oni tam nepisu, ze to ma nieco s potratom.
Aryanna
2007 september 25, Utorok 14:27; IP: 0.0.0.0
A este k tomu zavadzaniu... dnes ako som sla busom do skoly, tak zastavil priamo vedla takehoto plagatu. Priamo pri obrazku bol napis \"Interrupcia 11. tyzden\" co mi pripada ako jasny popis k obrazku a teda dost jasne zavadzanie...
Mustang
2007 september 27, Štvrtok 08:59; IP: 0.0.0.0
ok toto je uz hadanie sa na slovickach...
fakt neviem, kde je zavadzanie ked napisali ze ten plod JE stary 11. tyzdnov, a aj predsa je. a fakt nechapem, ako si niekto moze mysliet, ze na fotke, kde je rozrezane brucho a rozrezana maternica, je potrat...
a preco by pouzili iny sposob znazornenia krasy zivota ako prave zazrak ktory sa tyka toho este nenarodeneho? ukazali, ze aj take male dieta, ktore sa este vyvija v maternici, je clovek, a je to podla mna dost sokujuce, co spravilo, aj ked to bol len reflex.
2007 september 27, Štvrtok 15:02; IP: 0.0.0.0
Myslim, ze som sa uz vyjadril dostatocne jasne (doplnajuc Allu), ale skusim este raz. Keby tym chceli povedat len tolko, ze zivot je krasny, asi by to tam aj napisali. Temou kampane su interrupcie, cize babranie sa v maternici. Oni dali iba odkaz na fotku rozrezanej maternice, z ktorej vytrca rucicka nenarodeneho babaetka. Je jasne, ze sa snazili zahrat na city. Ale tym, ze tam nedali ziaden komentar, preto, ze nie kazdy dostal ten obeznik a preto, ze nie kazdy ma cas alebo chut zamyslat sa nad tym, ako prebieha taky potrat a ako to vobec vyzera, tym dosiahli u nie prave najmensieho mnozstva ludi dojem, ze dana fotka ma suvis s potratom. Velmi uzky suvis. Cudovala by si sa, ale naozaj si to mysli dost vela ludi. Resp. dost vela ludi to tak na prvy pohlad pochopilo. A to aj dost chytri ludia a spekulanti. Chces tvrdit, ze podla teba to je uplna nahoda?
Mustang
2007 september 27, Štvrtok 21:05; IP: 0.0.0.0
toto nemozem porovnat vzhladom na to ze ja som sa s nikym, kto by to tymto sposobom pochopil, nestretla. kazdy, kto videl tu fotku, vedel co na nej je a ty si prvy, od koho som pocula ze by to mohlo vyzerat ako potrat... nehadam sa, ak niekto v tom videl potrat a nezamyslal sa nad tym ze to prakticky nie je mozne, tak prosim, len vravim, ze som sa s nikym takym nestretla.
Lakeisha
2007 september 29, Sobota 20:12; IP: 0.0.0.0
Ak dovolite pripletiem sa vam do debaty. Ja som z tych \"stastnych\", ktori najskor videli tie chutne pladaty a billboardy rozvesane po celom meste a az potom mail, ktory obieha net. Ako mne hned bolo jasne, ze to nieje zaber z potratu, ale mozem vam s cistym svedomim povedat, ze vacsina ludi v elektricke bola presvedcena ze je to babo po potrate. Babicky sa tam dusovali ze aky je to hriech takto deti zabijat, ini sa len znechutene pozerali a par bab sa vyjadrilo ze by na potrat v zivote nesli(!?!)...A co sa tyka vysvetlenia v tom maily- to je sice strasne krasne ale dovolim si tvrdit ze ten skoncil v spame skor ako si to vacsina precitala, ale tie billboardy maju ludia denno denne na ociach a su skutocne zavadzajuce...A uprimne bola som zaskocena tym kolko ludi tomu veri
Powered by sBLOG XHTML 1.0 Strict PHP CSS
Miestny čas: 2018 september 22, Sobota 15:27 GMT+1
Powered by sBLOG © 2005 Servous